24 - Kacper Zegadło
Już w pół roku po debiucie w turniejach PFS Kacper mógł się cieszyć ze swojego pierwszego podium (2. miejsce w Ełku w 2013 r.). W kolejnych latach często plasował się w czołówce różnych turniejów (kolejne 2. miejsce w turnieju Urodziny Alfreda), jednak nie dane mu było stanąć na najwyższym stopniu podium. Przełamanie nastąpiło w wymarzonym momencie — Kacper triumfował w Pucharze Polski w 2016 r. Swoje umiejętności szlifuje w warszawskich klubach scrabblowych.
W 2019 roku Kacper pewnie zwyciężył w cyklu Grand Prix, a dwa lata później wywalczył tytuł Mistrza Polski.
Pod koniec 2021 roku, bez gry, został liderem rankingu.
Statystyki gracza
23 - Dominik Urbacki
Dominik Urbacki zadebiutował dość niedawno, bo w 2011 roku na turnieju w Puławach. Już wcześniej grywał w internecie — głównie w literaki i zagrajową belgijkę, które generalnie woli od tradycyjnych scrabbli. Po debiucie Dominik wygrał 4 turnieje rankingowe, a w 2012 roku był trzeci w klasyfikacji Grand Prix. Po niezbyt imponującym starcie (1-3) szczęśliwie udało mu się dostać do finałowej 16 w Mistrzostwach Polski 2013, ale w fazie finałowej nie miał już sobie równych.
Pod koniec 2019 roku Dominik, bez gry, awansował na pozycję lidera rankingu.
Statystyki gracza
22 - Marek Reda
21 - Dawid Adamczyk
Dawid stanął na podium już na trzecim turnieju PFS, w którym brał udział (2. miejsce w Bielsku-Białej w 2007 r.). W 2010 r. wygrał turniej w Krakowie i od tej pory zwykle zajmował czołowe lokaty w rozgrywkach, w których uczestniczył. Wygrał kilka turniejów i kilka razy stawał na podium (warto wymienić srebro w Mistrzostwach Polski w 2014 i brąz w Pucharze Polski w 2015 r.). Ta równa forma pozwoliła mu zasiąść na pierwszym miejscu listy rankingowej. Jego macierzystym klubem jest raciborski Szkrab.
Statystyki gracza
20 - Karol Wyrębkiewicz
Karol "Rolo" Wyrębkiewicz to zawodnik z bogatą i różnorodną przeszłością w polskim świecie Scrabble. Niegdysiejszy prezes Polskiej Federacji Scrabble, jeden z najbardziej doświadczonych sędziów, organizator jednego z turniejów rozpoczęcia sezonu, zwycięzca 11 turniejów rankingowych, doczekał się wreszcie swojego miejsca w scrabblowym Hall of Fame. Po Pucharze Polski 2012 z raptem 37 grami rankingowymi wspiął się na czoło polskiego rankingu, nie zagrawszy w żadnym turnieju od ponad roku. Panowanie Rola zakończyło się po trzech mesiącach, kiedy to wystąpił w Mistrzostwach Polski — mimo dobrego wyniku niestety nie udało mu się przejść do fazy finałowej i utracił też fotel lidera rankingu.
Statystyki gracza
19 - Bartosz Morawski
Bartek Morawski zadebiutował na Mistrzostwach Polski 2003, na które przybył razem ze swoim bratem Wojtkiem. Wojtek zakończył karierę w 2006 roku, ale Bartek się nie poddał, ambitnie piął się po szczeblach rankingu, aż w 2009 roku po Pucharze Polski na dobre zawitał w pierwszej dziesiątce. W sumie pięciokrotnie stawał na drugim miejscu podium, uzyskując nawet przydomek „wieczny wicemistrz”. Znając siłę gry Bartka wszyscy wiedzieli, że określenie to musiało się kiedyś zdezaktualizować. Pierwsze zwycięstwo nadeszło w najlepszym możliwym momencie — Bartek zwyciężył w Mistrzostwach Polski 2010, tuż przed swoimi 20. urodzinami, czym ostatecznie potwierdził swoją klasę. Po Klubowych Mistrzostwach Polski 2012 do swojego dorobku dołożył jeszcze tytuł lidera rankingu, którym był przez 3 miesiące z rzędu, zaś w 2014 i 2018 roku zdobył także Puchar Polski. W 2017 roku Bartek po raz drugi zdobył tytuł mistrza Polski.
Statystyki gracza
18 - Michał Alabrudziński
Michał Alabrudziński to wyjątkowa postać spośród polskich scrabblistów — uważany jest za osobę, która najlepiej zna słownik OSPS i niejednokrotnie zaskakuje ciekawymi słowami nawet bardzo doświadczonych graczy. Michał gra na turniejach od 2007 roku, stopniowo pnąc się w rankingu i osiągając rozmaite sukcesy. To właśnie on był tryumfatorem Cyklu Grand Prix 2011 a w marcu 2012 udało mu się po raz pierwszy zasiąść na fotelu lidera polskiego rankingu. Michał został Mistrzem Polski w 2012 roku, a w roku 2013, 2014, 2015 i 2016 ponownie zwyciężył w Cyklu Grand Prix.
Statystyki gracza
17 - Dariusz Kosz
Kolejny junior, który skutecznie atakuje starych wyjadaczy. Darek, zdobywając Mistrzostwo Polski A.D. 2009, stał się najmłodszym zawodnikiem, który dokonał tej sztuki. Śmiało można stwierdzić, że jego „wyczyn” nie był niespodzianką. Przez wielu był uważany za zdecydowanego faworyta tych rozgrywek, a zasłużył sobie na to niewątpliwie bardzo udanym sezonem. Brał udział tylko w ośmiu turniejach, lecz na żadnym nie mógł pozostać niezauważony. Sześciokrotnie znajdował się na podium (wygrywając 5 razy!). Poza tym najważnejszym sukcesem zwyciężył w tym samym roku prestiżową klasyfikację Grand Prix, a w roku 2012 zdobył ostatnie brakujące trofeum imprez centralnych — Puchar Polski. Rewelacyjne umiejętności pozwoliły mu niejednokrotnie zasiadać na fotelu lidera rankingu. W 2014 roku ponownie zdobył tytuł Mistrza Polski.
Statystyki gracza
16 - Mariusz Wrześniewski
Znany bardziej pod pseudonimem artystycznym „Marian”, albo rozlicznymi nickami z internetu. Swego czasu zasłużył sobie na przydomek „wiecznie drugiego”, kończąc każdy udany występ tuż za zwycięzcą. Przełamanie passy nieoczekiwanie nastąpiło w grze o najwyższą stawkę, i w ten sposób Marian został Mistrzem Polski 2004.
W 2007 roku Mariusz wygrał Puchar Polski, a pod koniec następnego roku objął pozycję lidera rankingu.
Na kolejny sukces w imprezach centralnych "Marian" czekał ponad 10 lat — w 2019 roku zwyciężył w turnieju LeMans.
Statystyki gracza
15 - Stanisław Rydzik
„Gościu” — jak zwykł o sobie mówić — był jednym z czołowych i najbardziej doświadczonych polskich zawodników. Zanim zaczął grać w scrabble, zajmował się szaradziarstwem, co na pewno przełożyło się na jego późniejsze sukcesy. Wielokrotnie wygrywał turnieje, lecz nie dane mu było stanąć na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski czy też prestiżowego Pucharu Polski. Aż do roku 2007, kiedy to przełamał złą passę i zdobył zaszczytny tytuł Mistrza Polski.
Staszek znany był z tego, że potrafił podać prostą definicję najbardziej dziwacznych słówek. Przede wszystkim był jednak duszą towarzystwa. Każdy prawdziwy scrabblista potrafi powtórzyć niejedno z jego słynnych powiedzonek, rymowanek czy śpiewanek, z których wiele przeszło już do historii polskich turniejów.
Zmarł 2 grudnia 2018.
Statystyki gracza
14 - Marcin Mroziuk
Drugi w historii po Tomaszu Zwolińskim zawodnik, który dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski (1999, 2001). W obu finałach pokonał właśnie Tomka, w stosunku 4:1. Niegdyś znany z blokerskiego stylu gry, obecnie rzadziej bywa na turniejach i nie traktuje ich niezwykle poważnie. Ma ku temu powody — Scrabble pomogły mu poznać aktualną żonę.
Statystyki gracza
13 - Szymon Fidziński
Jedyny z zawodników, którzy zdobyli trzykrotnie Puchar Polski; Szymon dokonał tego w latach 2002, 2004 i 2006. Znany jako „król jednodniówek” (wygrał 6 turniejów, ale żadnego 12-rundowego), w roku 2004 zawędrował do pierwszej trójki ogólnopolskiego rankingu.
Statystyki gracza
12 - Kazimierz Merklejn jr
Pochodzi z iście scrabblowej rodziny — zarówno ojciec jak i obie siostry to od lat prawdziwi weterani turniejowej gry w scrabble. Sam Kazik gra na turniejach od 1997 roku, mimo to jego triumf w Mistrzostwach Polski w 2003 roku był pewną niespodzianką. Kazik dowiódł jednak wielokrotnie swoich umiejętności, prezentując w kolejnych latach bardzo wysoki poziom, przez długi czas był też liderem rankingu. Niewątpliwie jego mocną stroną jest taktyka, a zwłaszcza umiejętne rozgrywanie końcówek. Na podziw zasługuje jego determinacja w zaliczaniu kolejnych turniejów, podczas gdy dojazd ze Szczecina do łatwych, szybkich i przyjemnych nie należy.
Statystyki gracza
11 - Mateusz Żbikowski
Gra w scrabble turniejowo od 1997, jednak już w 1994 w wieku zaledwie 10 lat startował w korespondencyjnych eliminacjach do II Mistrzostw Polski. Oczywiście, jego umiejętności były wówczas dalece zbyt małe, aby zakwalifikować się do tej imprezy, jednak zostały docenione — Mateusz otrzymał list gratulacyjny z dopiskiem ówczesnego wicemistrza Michała Derlackiego, w którym stwierdzał, że „już za parę lat widzi go w gronie faworytów Mistrzostw”. Coś w tym było — w roku 2004 Mateuszowi udało się zwyciężyć w GP oraz zastąpić Mariusza Skrobosza na fotelu lidera rankingu. Cykl GP wygrał jeszcze dwukrotnie (w kolejnych dwóch latach). Mateusz zainteresował się także angielską wersją gry i w 2005 roku został naszym reprezentantem na Mistrzostwach Świata w Londynie.
Statystyki gracza
10 - Mariusz Skrobosz
Zawodnik, który na początku pierwszej dekady XXI wieku zdominował polskie scrabble. W roku 2000 zdobył Mistrzostwo Polski, potem było już tylko lepiej. W latach 2002 i 2003 wygrał prestiżową klasyfikację Grand Prix, a pozycję lidera rankingu okupował aż do jesieni 2004, osiągając w międzyczasie jako pierwszy w historii najwyższy naturalnie zdobyty ranking w wysokości 150, oraz największą przewagę nad drugim zawodnikiem (8 punktów). Kilkakrotnie wygrywał 12-rundowe turnieje bez porażki. Jak twierdzi, zna wszystkie słowa poza trzema; podejrzewa się, że do osiągnięcia tego celu wykorzystał technologię SITA (nie mylić ze śmieciarkami SITA).
Statystyki gracza
9 - Leszek Nowak
Zanim zaczął grać scrabble, był już doświadczonym szaradzistą (także autorem zadań) i łamigłówkowiczem — reprezentantem Polski na World Puzzle Championship w 1993 r. I choćby z racji swojej szaradziarskiej przeszłości wyróżnia się tym, że potrafi podać znaczenie niemal wszystkich układanych słów. W scrabble gra stosunkowo rzadko, w ciągu 15 lat wziął udział jedynie w kilkudziesięciu turniejach, wygrywając jeden. Mimo tak skromnej frekwencji, przeplatanej kilkumiesięcznymi, a nawet kilkuletnimi okresami absencji, jest zawsze groźnym przeciwnikiem, nawet dla najlepszych. Równa, wysoka forma, mimo braku spektakularnych sukcesów, pozwoliła mu zasiąść na fotelu lidera rankingu.
Statystyki gracza
8 - Paweł Dawidson
Paweł może poszczycić się sporym stażem zawodniczym; co więcej przez długi czas należał do ścisłej czołówki. Należy też do tych zawodników, których stopień opanowania słownika jest imponująco wysoki. Wśród jego największych sukcesów jest zdobycie Pucharu Polski w 1997, oraz długie utrzymywanie pozycji lidera rankingu. Obecnie Paweł nie bierze już udziału w turniejach.
Statystyki gracza
7 - Marcin Skrzyniarz
Jeden z zawodników, którzy zaczynali w 1991 roku, razem z Tomkiem Zwolińskim. Od początku w czołówce, jednak największe sukcesy odnosił w drugiej połowie lat 90-tych: srebro na MP w 1995 (remis w finałowej partii z Pawłem Stefaniakiem), brąz 3-krotnie w latach 1997-99, Puchar Polski w roku 1998. Później niespodziewanie zakończył karierę, na wyjściu osiągając ranking 154. Wyższy, w podobny sposób, zanotował jedynie Paweł Stanosz.
Statystyki gracza
6 - Tomasz Zwoliński
Jeden z najbardziej doświadczonych i niewątpliwie najbardziej utytułowany polski scrabblista. Do jego osiągnięć należy 4-krotne zdobycie Mistrzostwa Polski (93-94 i 96-97), Puchar Polski (1996 — jedyny gracz, który w jednym roku zdobył Puchar Polski i Mistrzostwo Polski), 4-krotne zdobycie Grand Prix (98-01), wieloletnie liderowanie w ogólnopolskim rankingu i wiele, wiele wygranych turniejów, w tym rekordowe 6 turniejów z rzędu w roku 2001. Warto odnotować też fakt, że zanim jeszcze zajął się scrabble, był wielokrotnym Mistrzem Polski w triathlonie, odnosił też sukcesy w kolarstwie.
Statystyki gracza
5 - Dariusz Banaszek
Darek to najbardziej obok Tomka Zwolińskiego utytułowany scrabblista. Ma w swoim dorobku dziesiątki zwycięstw turniejowych, w tym w Pucharze Polski w latach 1999 i 2001. Przez długi czas udawało mu się zachować przewagę nad Tomkiem w wyścigu o fotel lidera rankingu. W tamtych czasach ranking był miejscem rywalizacji głównie tych dwóch graczy. Do pełni szczęścia brakuje Darkowi złotego (bo inne kolory ma już w swojej kolekcji trofeów) medalu Mistrzostw Polski.
Statystyki gracza
4 - Irena Stefaniak
Jedyna (jak dotąd) kobieta w naszej galerii, przedstawicielka zasłużonej
dla polskich scrabbli rodziny Stefaniaków, zaczynała grać jeszcze w
czasach, gdy pierwsi pasjonaci sporządzali zestawy do gry własnym
sumptem, np. przerabiając angielskie komplety. Zagrała w niewielu
turniejach, jednak dzięki równej grze na najwyższym poziomie, gdy inni
notowali wzloty i upadki, objęła na początku 1997 r. przodownictwo na
liście rankingowej.
Statystyki gracza
3 - Dariusz Puton
Dariusz Puton to jeden z najdłużej grających scrabblistów polskich, zaczynał bowiem już w 1994 roku. Już w roku 1996 został liderem rankingu, a także wicemistrzem Polski. Darek, w odróżnieniu od swoich poprzedników (wcześniejszych liderów rankingu) dalej czynnie uczestniczy w życiu scrabblowym, jest też aktywnym członkiem Górnośląskiego Klubu Scrabble. Gracze cenią go za szeroki zasób słownictwa, niektórzy twierdzą, że zna wszystkie słowa…
Statystyki gracza
2 - Paweł Stanosz
Zwycięzca 15 turniejów, autor wielu natchnionych zagrań, bohater licznych opowieści, z których warto przytoczyć jedną. W 1998 r. w Sudomiu zaspał na pierwszą partię turnieju. Rozpoczął więc rozgrywki od drugiej rundy, co nie przeszkodziło mu zwyciężyć i ponadto uzyskać trzeci "skor" zaledwie 44 pkt. niższy od najlepszego. Swą siłę gry opierał głównie na przeglądzie planszy i anagramowaniu (twierdził, że nie będzie spał ze słownikami). Znany był również z tego, że nigdy nie wykreślał liter, w razie potrzeby liczył je w pamięci. Gdy raz spróbował użyć wykreślanki, pomylił się, zdenerwował, porwał ją i przegrał partię. Wycofał się z grania w turniejach w 2002 r. w pełnej chwale — wygrywając swój ostatni turniej i pozostając na 1. miejscu listy rankingowej. Nadal jednak utrzymuje kontakty ze środowiskiem skrablistów.
Statystyki gracza
1 - Paweł Stefaniak
Członek niegdyś bardzo znaczącego w polskim scrabble klanu Stefaniaków, i bardzo silnego w początkowym okresie rozgrywek ogólnopolskich środowiska z Białej Podlaskiej. W 1995 roku został w dniu 18-tych urodzin Mistrzem Polski. Obecnie Paweł bardzo rzadko zjawia się na turniejach, więc z braku praktyki nie jest już zawodnikiem ścisłej czołówki.
Statystyki gracza
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24