Przez pierwsze cztery lata rozgrywania turniejów (1993-1996) wszystkie czynności (rozstawienie, wyniki statystyka) były prowadzone ręcznie. Obecnie to trudno zrozumieć, ale czas oczekiwania na rozstawienie do kolejnej rundy sięgał czasem kilkudziesięciu minut i rozstawienie było odczytywane. Na II Mistrzostwach Polski wykorzystany został program autorstwa Grzegorza Wiączkowskiego, który potem głównie z powodów sprzętowych nie był stosowany.

W 1997 roku kiedy zwiększyła się radykalnie zarówno ilość turniejów jak i ich długość (ilość rozgrywanych rund), z inicjatywy Sławka Latały został zmodyfikowany dla potrzeb scrabble, pracujący w środowisku DOS, program do prowadzenia turniejów brydżowych tzw. KoPS (Komputerowy Pomocnik Sędziego) autorstwa Jana Romańskiego. Program ten pozwalał nie tylko na sprawne przeprowadzenie turnieju, druk zarówno rozstawień, protokołów i wyników, ale również aktualizował ranking i zawierał bazę turniejów i zawodników. Program sprawdzał się znakomicie do momentu, kiedy wielkość bazy i ilość rozgrywanych rund (maraton) przekroczyła możliwości programu DOSowego.

Modyfikacje nie pomogły na długo i na początku 2003 roku wyzwanie napisania programu spełniającego wszystkie oczekiwania podjął Szymon Zaleski. STM (Scrabble Tournament Manager) to program pozwalający na prowadzenie turnieju różnymi systemami, posiadający praktycznie nieograniczona bazę danych z której można wyciągnąć wszystkie interesujące zestawienia dotyczące turniejów, zawodników i gier. Program oczywiście liczy i aktualizuje ranking. Tym programem są obecnie prowadzone wszystkie turnieje rankingowe PFS. Mimo swoich niewątpliwych zalet, STM ma również pewne mankamenty. Dla szybkiego działania wymaga dobrego procesora i dużej ilości pamięci RAM. Również sama instalacja programu jest nieco kłopotliwa. Program jest dalej w fazie udoskonaleń.

Dla potrzeb klubów scrabblowych tak rozbudowany program jest niepotrzebny. Były mistrz Polski Kamil Górka cicho i bez rozgłosu napisał znakomity programik pozwalający prowadzić turnieje, liczyć ranking i generować statystyki gier pomiędzy poszczególnymi zawodnikami. To idealny program dla klubów i kółek scrabblowych. Zajmuje bardzo mało miejsca, instaluje się błyskawicznie, działa szybko i nie ma wygórowanych wymagań sprzętowych. Statystyki gier zapisane są w formacie HTML i bez żadnego kłopotu można je prezentować na stronach www. Aktualną wersję programu Turniej 1.4 jak również współpracującego z nim programu do generowania statystyk Statystyki można ściągnąć bezpłatnie ze strony Krakowskiego Klubu Scrabble.
Autor zapowiada rozbudowę swojego programu o inne przydatne w sędziowaniu opcje.
SCRABBLE® jest zastrzeżonym znakiem towarowym J.W. Spears & Sons    |     © Prawa autorskie